Büyükorhan Atıksu Arıtma Tesisi ve düğün salonu temeli atıldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilecek olan Büyükorhan Atıksu Arıtma Tesisi ile Büyükorhan Düğün Salonu’nun temeli törenle atıldı.

Ulaşımdan çevreye, altyapıdan spora, tarihi mirastan kentsel dönüşüme kadar her alanda Bursa’yı geleceğe taşıyan projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki yaşam kalitesini yükseltecek yatırımları da hız kesmeden sürdürüyor. Bursa’da köyden kente göçün yoğun olarak yaşandığı bölgeler olarak bilinen Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık’ta yatırımlarına her geçen gün yenilerini ekleyen Büyükşehir Belediyesi, yeni yıla sayılı günler kala Büyükorhan’a bir atıksu arıtma tesisi ile bir düğün salonu kazandırıyor. İlçede hem çevreye hem de sosyal yaşama değer katacak yatırımların temel atma törenlerine; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekili Osman Mesten, Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Büyükorhan Kaymakam Vekili Furkan Öztürk ve İlbank Bursa Bölge Müdürü Derya İnal ile vatandaşlar katıldı.

Altyapı güçleniyor

Özellikle 2014 yılında Büyükşehir’in tüm il sınırları çerçevesinde ardından, merkez dışındaki ilçelerde öncelik alt yapıya verildi. BUSKİ tarafından Büyükorhan’da bugüne kadar 8 adet arıtma tesisi, 99 kilometre kanalizasyon ve yağmursuyu hattı, 198 kilometre isale hattı, 1 sulama göleti ve 1 sulama tesisi yapıldı. Temeli atılan ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi günlük 2.074 metreküp kapasiteli olacak ve kentsel atıksular biyolojik prosesler ile arıtılacak. Büyükorhan’ın atık sularının ‘arıtmadan geçirilerek’ doğal ortama bırakılmasıyla, Büyükorhan Barajı, Sadağı Kanyonu, Orhaneli Çayı ve Çınarcık Barajı’nın su kalitesinde iyileşme sağlanacak. Yaklaşık 57 milyon TL’ye mal olacak tesis, Büyükorhan’ın Cumhuriyet, Hocahasan, Orhan ve Merkez mahalleleri başta olmak üzere, yaklaşık 3 bin kişiye hizmet verecek. Atıksular UV dezenfeksiyon sisteminden geçirildikten sonra deşarj edilecek. Arıtma sonucu oluşan arıtma çamuru ise çamur yakma tesisinde bertaraf edilecek.

Sosyal yaşama değer

Büyükorhan’da bugüne kadar altyapı, ulaşım, sağlık ve sosyal, afet ve acil durum, kentleşme, çevre, kültür ve turizm alanlarında 234,5 milyonluk yatırım gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, ilçede sosyal yaşama değer katacak düğün salonunun da temelini attı. Büyükorhan Belediyesi mülkiyetindeki alanda 1.870 metrekare inşaat alanına sahip düğün salonu, çok amaçlı olarak her türlü sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapacak. Zeminde 7 dükkan bulunacağı binanın birinci katında düğün salonu, mutfak, bebek bakım odası ve tuvaletler, ikinci katında ise gelin odası, bay-bayan mescit, abdest alma yerleri ve tuvaletler ile idari personel odası yer alacak. Aynı zamanda bina içerisinde, BUSKİ irtibat ofisi de bulunacak.

“Gayretle çalışıyoruz”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, temel atma törenlerinde yaptığı konuşmada, il genelinde 600’ün aşkın şantiyede yoğun çalışma sergilediklerini, yaz-kış demeden, pandemi demeden, ekonomik kriz demeden Bursa’nın yaşam standartlarını artırmak için yoğun gayretle çalıştıklarını söyledi. Büyükorhan’ın en fazla göç veren ilçelerden biri olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, “Eğer burada standartlar daha iyi olursa hayatını burada devam ettirmeyi düşünenler olduğunu biliyorum. Bu amaçla burada yaşam standartlarını yükseltmek için önemli yatırımlar yapıyoruz. İlçeye girmeden, İsmetiye Mahallesi’nde genelde olumsuz işler için kullanılan eski tesisler vardı. İlçe belediye başkanı kardeşimize yürekten teşekkür ediyorum. Bir irade koydu ortaya ve nihayetinde 400 metrekarelik eski tesis, bakım onarım işleri doğrultusunda tadilat ve çevre düzenleme çalışmalarıyla yenileniyor. Tesis tamamlandığında, göl manzarası eşliğinde hem ilçe sakinlerinin hem de dışarıdan gelenlerin vakit geçireceği çok keyifli bir mekan olacak. İlçe belediyemiz 25 yıllığına yap-işlet-devret ile alanın kiralamasını gerçekleştirdi. Biz de binayı Göl Restoran olarak ilçeye kazandırıyoruz. Yine her ne kadar adına düğün salonu desek de çok amaçlı olarak kullanılacak. Temelini attığımız bina bölgenin önemli bir ihtiyacı. İnşallah önümüzdeki yıl eylül ayında açılışını hep birlikte yapacağız. Bunun yanında, bölgedeki yoğun altyapı yatırımlarımıza bir de ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi yapıyoruz. Tüm yatırımlarımız Büyükorhan ilçemize hayırlı olsun” dedi.

Tarihi yatırımlar

Bursa Milletvekili Osman Mesten de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hem hükümetlerin desteği hem de Büyükşehir ile ilçe belediyesinin yatırımlarıyla dağ yöresinin tarihinde görmediği büyük yatırımlara kavuştuğunu söyledi. Mesten, “2014 yılında Bütünşehir Yasası geçtikten sonra, altyapısı bitmemiş köyümüz kalmadı. Dokunmadığımız, hizmet ve yatırım yapmadığımız köşemiz kalmadı. Bundan sonra da yatırımlarımız devam edecek. Temelini attığımız her iki tesisin de bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz da Türkiye ve dünyanın ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşadığı dönemde Büyükorhan’a böylesi güzel hizmetleri kesintisiz kazandırdığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Büyükorhan Kaymakam Vekili Furkan Öztürk de hem arıtma tesisi hem de düğün salonunun Büyükorhan’ın nüfus potansiyeli göz önüne alındığında çok önemli yatırımlar olduğunu dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Büyükorhan Atıksu Arıtma Tesisi ve düğün salonu temeli atıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir