Acar: “Vergi dilimi beklentiler karşılamamıştır”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar vergi diliminin beklentileri karşılamadığını ifade ederek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar 2022’de uygulanması gereken rakamlardır. Kamu çalışanına vergi yüzde 15’e sabitlenmelidir.” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gelecek yıla ilişkin ücret gelirlerinde uygulanacak gelir vergisi tarifesine ilişkin detayları paylaşmasının ardından Eğitim Bir Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar açıklanan matrahların düşük kaldığı ifade ederek çağrıda bulundu.

EBS Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Vergi dilimi artışı açık ve net bir şekilde beklentiyi karşılamamıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı gelir vergi tarifesinin ilk dilimini 32 bin liradan 70 bin liraya, ikinci dilimini 70 bin liradan 150 bin liraya, üçüncü dilimini 250 bin liradan 550 bin liraya çıkardı. Oysaki açıklanan bu rakamlar, 2022’de uygulanması gereken rakamlardır. Bakanlık şu ana kadar vergi dilimi belirlemesini yeniden değerleme oranında yapmamıştır. Halbuki ilk dilim ve diğer dilimler için açıklanan rakamın en az iki katı olması gerektiği ortadadır.Bu düzenleme ile kamu çalışanları maalesef yine yüksek vergi ödeyecektir.” ifadelerini kullandı.

“Yapılacak zam asgari ücrete yapılan oranda olmalıdır”

Bu konuda taleplerini yineleyen Başkan Acar, “Bu konudaki talebimizi yineliyoruz; kamu çalışanına vergi yüzde 15’e sabitlenmelidir. Diğer kesimlerden, beyana dayalı olduğu için, toplanmakta zorlanılan gelir vergisi, kamu çalışanlarından yüzde 27 ’lere varan oranlarda ikinci altı ayda yüzde 12’lere varan oranda fazla alabilecek şekildeki düzenlemelerle alınması ve kaşıkla verip kepçeyle alma uygulamasından da vazgeçilmelidir. Diğer yandan Ocak ayında kamu çalışanına yapılacak zam da, en az asgari ücrete yapılan zam oranında olmalı, seyyanen zam ve refah payı da muhakkak verilmelidir.” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Acar: “Vergi dilimi beklentiler karşılamamıştır”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir