Bakan Vedat Bilgin’den, EYT ve Asgari Ücret hakkında açıklamalar

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde yaş sınırı olup olmayacağı merak konusu olmuş, kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş gündeme gelmişti.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

TBMM Genel Kurulu’nda asgari ücret konusunun da konuşulan başlıklar arasında olduğuna vurgu yapan Bilgin, “Konuşulan rakamlar var ama burada söylemem doğru değil” açıklamasında bulundu.

“Bizim üzerinde durduğumuz çok önemli bir mesela asgari ücret düzenlemesi. Geçen sene yüzde 50 oranında artış yaptık. Temmuz ayına geldiğimizde yetersiz olduğunu gördük. Toplamda yüzde 80 oranında bir artış yaptık. Bugün görüşmelerimiz yeniden başladı. Üçlü bir masada görüşmeler devam ediyor. Kamuoyunun beklentisi nedir diye araştırma yaptırdık, bu araştırmayı bir grup bilim insanı yaptı. Ortalama kamuoyu beklentisi çok yüksek çıktı, 8 bin liranın üzerinde çıktı. İşverenlerin beklentisi 7 bin lira civarında çıktı. Demek ki ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu çalışma bize bir kanaat vermek içindi, çok kapsamlı bir çalışma yapıldı. 

Önümüzdeki dönemde asgari ücretle ilgili konuşulan çeşitli rakamlar var ama çalışmalar devam ederken bir rakam telaffuz etmem yakışık almaz. Asgari ücret düzenlemesi sadece asgari ücretlileri ilgilendiren bir konu değildir, bu düzenlemenin bir başka fonksiyonu var. Biz asgari ücrette ciddi bir düzenleme yaptığımız zaman bütün ücretlilerin aldığı ücretler asgari ücrete göre farklılaşıp yukarıya doğru tırmanıyor. Biz asgari ücreti ne kadar gerçekçi bir rakamla belirlersek, diğer emekçilerin ücreti de yukarıya doğru çıkacaktır.”

EYT’DE YAŞ SINIRI OLACAK MI?

EYT düzenlemesinde sona yaklaşılırken Beştepe’de önceki gün önemli bir toplantı gerçekleşmiş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katılmıştı.

Toplantıda, AK Parti TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı da yer aldı.

Toplantıda ‘EYT’de yaş sınırı düzenlemesine gidilebilir’ görüşü çıktı. Buna göre kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündeme geldi.

Düzenlemeden 2 milyon kişinin yararlanacağı, bunlardan 300 bininin kamuda, 1 milyon 700 bininin ise özel sektörde çalıştığı belirtildi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sadece 700 bin kişinin emekliliğini kaldırabileceği yönünde bir rapor sunuldu. 2 milyona yakın kişinin bir anda emekli olmasının bütçe üzerinde çok ağır bir yük yaratacağı ifade edildi. Bu gerekçelerle yaş sınırı gündeme getirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, önceki açıklamalarında yaş sınırı olmayacağını söylemişti. Bilgin, kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini dolduran ve 5 bin prim günün tamamlayanların düzenlemeden yararlanacağını açıklamıştı.

YAŞ SINIRI OLURSA 1 OCAK’TA KAÇ KİŞİ EMEKLİ OLACAK?

EYT’de 48-50 yaş sınır getirilirse ilk etapta 1 Ocak 2023 itibarıyla emekli olacakların sayısının 170 bin kişi olacağı belirtiliyor. Yaş sınırı olmazsa bu sayı 2 milyona yaklaşacak.

EYT DÜZENLEMESİ NEDİR?

EYT düzenlemesi 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları ilgilendiriyor. Bu tarihte yasanın çıkması sonrasında emeklilik için yaş şartı getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen haftaki kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Emeklilik için yılını doldurup yaş şartını bekleyenlerle ilgili çalışmamızı en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacağız” demişti.

3
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
8
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
Bakan Vedat Bilgin’den, EYT ve Asgari Ücret hakkında açıklamalar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir