Can dostlara rehabilitasyon merkezi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa Büyükşehir Belediyesinin sahipsiz sokak hayvanlarını sıcak bir yuvada buluşturacak Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezinde çalışmalar hızlandı. Ameliyathaneden yaşam ünitelerine kadar her türlü detayın düşünüldüğü proje ile sokak hayvanları sorununa köklü bir çözüm üretilmiş olacak.

Bursada, sokak hayvanlarının her zaman yanında olan Büyükşehir Belediyesi, Soğukkuyu Sokak Hayvanları Tedavi Merkezinde 2022 yılı boyunca 5 bin 17 tedavi, 8 bin 435 parazit uygulaması, 4 bin 957 kısırlaştırma ve 4 bin 957 aşı olmak üzere toplamda 23 bin 366 adet tedavi gerçekleştirdi. Yine aynı dönemde mahalle gönüllüleri, sivil toplum kuruluşları ve hayvan severlerin de katılımı ile 17 ilçe genelinde besleme faaliyetlerine ağırlık verildi. Belirlenen 139 noktada haftada 2 kez olacak şekilde düzenli besleme ve alan temizliği yapılırken, sokak hayvanlarının beslenmesi için yıl boyunca 60 tondan fazla mama harcandı. Can dostlarının barınması için 17 ilçede ormanlık alanlar, baraj kenarları, park ve sahil kenarları gibi yerlere 134 adet köpek ve kedi kulübesi yerleştirildi.

Modern merkez

Büyükşehir Belediyesinin Bursaya kazandıracağı modern Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezinde inşaat geçtiğimiz Ekim ayında başlamıştı. Tarım ve Orman Bakanlığından tahsis edilen yaklaşık 31 bin 600 metrekare alan üzerinde hayata geçirilecek projede bazı yapıların kaba inşaatları tamamlanma aşamasına geldi. Proje maliyetinin yüzde 40ı oranında Bakanlıktan hibe desteği de alınacak. Proje bünyesinde, ameliyathane, kuduz müşahede binası, at ahırı, köpek tedavi ünitesi, yavrulu anne, bahçeli yaşam birimleri, kedi hastanesi, kedi villası, yem deposu, morg binası, gömü alanı, sosyal tesis, idari bina ve sosyal aktivite alanı da yer alacak. Orman arazisindeki tek bir ağaca bile zarar vermeyecek şekilde tasarlanan projede yeşil varlığı öne çıkarılacak ve can dostları için doğal bir yaşam alanı oluşturulacak.

Köklü çözüm

Bursada sahipsiz sokak hayvanı kavramını ortadan kaldırmak adına önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tüm sokak hayvanlarına sahip çıkmaya çalıştıklarını söyledi. Her canın kıymetli ve değerli olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, Bu güne kadar gerek Sokak Hayvanları Tedavi Merkezimizdeki hizmetler, gerekse de doğal ortamdaki besleme ve barınma faaliyetlerini hiç aksatmadık. Türkiyenin en modern sokak hayvanları rehabilitasyon merkezlerinden birini Bursamıza kazandırma projemiz de ilerliyor. İnşallah bu merkezin de tamamlanmasıyla sokak hayvanları sorununa köklü bir çözüm üretmiş olacağız dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Can dostlara rehabilitasyon merkezi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir